Światowy Dzień Gleby został ustanowiony w 2002 roku przez Międzynarodową Unię Towarzystw Gleboznawczych. W tym dniu podkreślamy rolę gleby, jako kluczowego elementu środowiska przyrodniczego. Gleba jest niezbędnym warunkiem produkcji żywności, a co za tym idzie zdrowia i życia ludzkości. Jak pisze w swoich książkach profesor Juwal Noach Harari produkcja rolnicza warunkuje nie tylko bezpieczeństwo żywnościowe ludzkości, a także warunkuje rozwój wszystkich branż. Dzięki nadwyżkom żywności możliwy jest rozwój sztuki, przemysłu czy usług. W ślad za izraelskim profesorem warto zadać sobie pytanie: Który człowiek chętniej pójdzie do teatru czy kina, głodny czy nasycony?
15 listopada 2022 roku liczba populacja ludzka przekroczyła 8 miliardów, a jak szacują naukowcy w 2037 liczba ta ma wzrosnąć do 9 miliardów. Czy możliwe jest wykarmienie tak ogromnej liczby osób bez zdrowej, żyznej gleby?
Dlaczego gleba jest ważna?
Gleba istotny element w produkcji rolniczej. To nie tylko miejsce pracy rolnika. Jest to również miejsce bytowania fauny i flory glebowej, która ma wpływ na powstawanie próchnicy, strukturę gleby, obieg pierwiastków w przyrodzie, a także dostęp składników pokarmowych. Gleba to miejsce rozwijania się systemu korzeniowego roślin, który pobiera składniki pokarmowe i wodę z gleby. Gleba to tysiące reakcji chemicznych i biochemicznych. W końcu gleba to zdrowa i bezpieczna żywność.
Dlatego też szczególnie tego dnia poświęćmy czas na to by przyjrzeć się praktykom, jakie stosujemy w gospodarstwie. Poszerzajmy wiedzę o glebie, ponieważ im więcej będziemy wiedzieć tym lepiej będziemy mogli o nią dbać!