Przejdź do treści

Tysiące gości podczas Dni Pola

Tłumy odwiedzających przyjechały na Krajowe Dni Pola 2023 w Sielinku koło Opalenicy. Odwiedzający przyglądali się innowacyjnym rozwiązaniom agrotechnicznym, środkom ochrony roślin i nowym maszynom. Ale nie tylko – podczas Dni Pola goście mieli okazję obejrzeć występy regionalnych zespołów muzycznych oraz wystawę zabytkowego sprzętu rolniczego.

Grupa Pfeifer & Langen w Polsce z markami Diamant, Tofi i Tofi Horses była głównym sponsorem branżowym wydarzenia. Na poletku demonstracyjnym prezentowany był autonomiczny bezemisyjny robot do siewu i pielenia buraków cukrowych. Na co dzień pracuje on na polu pod Grodziskiem Wlkp. Na powierzchni 20 ha precyzyjnie umieszcza nasiona, a następnie korzystając z bardzo precyzyjnego systemu lokalizacji satelitarnej mechanicznie usuwa chwasty. – To bardzo dokładna maszyna zasilana energią słoneczną. Testujemy efekty jej pracy – mówił dyr. ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska S.A. Mirosław Paluch. Nowoczesne technologie są jednym ze sposobów wspierania działań zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.

– Stawiamy na stabilną współpracę z plantatorami – często wielopokoleniową. Dzięki temu możemy promować rozwiązania agrotechniczne, które zmniejszają negatywny wpływ na środowisko – mówił Mirosław Paluch. Wśród nich są nowoczesne bezorkowe technologie uprawy buraka, np. strip-till zdobywające coraz większą popularność wśród plantatorów. Pfeifer & Langen Polska S.A. premiuje plantatorów, którzy dostarczają buraki o niskiej zawartości azotu α-aminowego. Efektem tego jest spadek zużycia nawozów azotowych o 34 proc. od 2004 r.

Zasady zrównoważonego rozwoju obowiązują na wszystkich etapach działalności – także podczas samej produkcji cukru. Cukrownie Pfeifer & Langen Polska S.A. przechodzą na gaz, by w jak największym stopniu zmniejszyć ślad węglowy. Firma zakłada, że do 2030 r. zredukuje emisje dwutlenku węgla w swoich zakładach o 40 proc. w stosunku do poziomu obecnego. Kolejnym celem jest osiągnięcie zeroemisyjności w całym cyklu produkcji.

Burak cukrowy to w tej chwili najbardziej opłacalna uprawa w Polsce. Nie tylko ze względu na ceny skupu, ale też płatności bezpośrednie – pod warunkiem korzystania z odpowiednich metod agrotechnicznych i wpisania ich w ekoschematy. Dodatkowo, burak przynosi dużo korzyści w zmianowaniu i jest bardzo skuteczny w wiązaniu dwutlenku węgla.

Goście głównego stoiska marki Diamant i Grupy Pfeifer & Langen w Polsce mieli okazję spotkać lubianych kucharzy znanych z takich choćby programów jak „Master Chef” telewizji TVN, czy „Pytanie na Śniadanie” z TVP2. Nie zabrakło pokazów gotowania na żywo, animacji dla dzieci i zabaw na świeżym powietrzu z tańczącym Misiem Słodziakiem. W konkursie dla odwiedzających nagrodą była m.in. maszyna do domowego robienia waty cukrowej.

źródło: materiały prasowe Pfeifer&Langen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *