Przejdź do treści

Odzyskaj kontrolę i rolnictwo zrównoważone -czyli nowości od firmy Bayer

Odzyskaj kontrolę i rolnictwo zrównoważone -czyli nowości od firmy Bayer

Jak mówił Antoine Bernet, szef Crop Science w Bayer na Polskę, Kraje Bałtyckie, Czechy i Słowację rok 2023 niesie dla polskiego rolnictwa szereg wyzwań związanych z postępującymi zmianami w przepisach europejskich, nową WPR, wzrostem cen środków produkcji czy inflacją. Dziś – nawet bardziej niż w przeszłości – rolnicy muszą produkować więcej zużywając mniej. W Bayer wierzymy, że transformacja w stronę rolnictwa zrównoważonego jest odpowiedzią na te wyzwania i w tym kierunku wspieramy rolników. Dostarczamy nowe odmiany roślin, nowoczesne rozwiązania w ochronie roślin, wspierane przez rozwiązania cyfrowe, które pozwalają zoptymalizować nakłady finansowe, zapewniając zysk ekonomiczny gospodarstwa  – dodaje.

Sivanto® Energy  – Odzyskaj kontrolę nad szkodnikami rzepaku

Sivanto® Energy

Już wiosną tego roku firma Bayer wprowadza nowość do swojego portfolio insektycydów do ochrony rzepaku. Jest nim Sivanto Energy. Szczególnie zadowoleni mogą być użytkownicy Proteusa, gdyż nowy środek odznacza się wyższą skutecznością zwalczania słodyszka rzepakowego – mówiła Dorota Muszyńska, Marketing Manager w Bayer Crop Sicence. Sivanto Energy to środek oparty o dwie substancje czynne o różnym mechanizmie działania:

  • flupyradifuron (grupa IRAC 4D) – innowacyjną substancję aktywną, która po raz pierwszy została zastosowana do nalistnej ochrony upraw polowych, oraz
  • deltametrynę (grupa IRAC 3A).

Sivanto Energy to środek w formulacji koncentratu do sporządzania emulsji wodnej (EC). Wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe. Dzięki zastosowaniu deltametryny w roślinie działa powierzchniowo, a zastosowanie flupradifuronu wzmacnia ochronę poprzez działanie systemiczne.

Środek można stosować w uprawie rzepaku ozimego i jarego do zwalczania takich szkodników, jak chowacz czterozębny i brukwiaczek, słodyszek rzepakowy oraz szkodniki łuszczynowe: chowacz podobnik i pryszczarek kapustnik. Środek ma zastosowanie również do ochrony gorczycy.

Zalecany termin stosowania środka to faza BBCH 30-49 (choć w praktyce do końca fazy wydłużania łodygi) oraz BBCH 71-79, czyli w fazie rozwoju łuszczyn. Ze względu na zawartość flupyradifuronu, nowej substancji czynnej w nalistnej czynnej rzepaku, możliwe jest dwukrotne zastosowanie środka w jednym sezonie wegetacyjnym z zachowaniem odstępu. Stąd też w fazie BBCH 50-60 firma Bayer zaleca stosowanie środka Roslix 200 SL, który zwalcza słodyszka rzepakowego.

Szczegółowy opis preparatu na www.agro.bayer.com.pl oraz Sivanto Energy (bayer.com.pl)

Nowości w ochronie fungicydowej zbóż

Firma Bayer tej wiosny wychodzi naprzeciw producentom zbóż. Przygotowała ona bowiem dwa nowe fungicydy, które które pomogą producentom zbóż uzyskać zdrowy i wysoki plon. To co wyróżnia nowe produkty to wysoka elastyczność dawki oraz wysoka skuteczność.

Pierwsza nowość to DELARO FORTE, który jest następcą dobrze znanego Delaro 325 SC. Nowy produkt został wzbogacony o dodatkową substancję aktywną, spiroksaminę, zwalczającą interwencyjnie mączniaka prawdziwego. Zaletą tej substancji czynnej jest to, że winka do rośliny także w niskich temperaturach, a także przyspiesza wnikanie i działanie pozostałych składników, co wpływa na szybkość działania środka. Spiroksamina to substancja o działaniu wyniszczającym, zapobiegawczym i leczniczym.

Nowy trzyskładnikowy preparat o wzajemnie uzupełniających się substancjach protiokonazol 93,3 g/l, trifloksystrobina 80 g/l i spiroksamina 107 g/l wykazuje silny efekt synergii działania, co zapewnia odpowiednie rezultaty bez konieczności wykonywania mieszanin z innymi preparatami. 

W ekonomicznym programie ochrony firmy Bayer poleca się go do pierwszego zabiegu T1, w którym skutecznie zabezpieczy przed łamliwością podstawy źdźbła, mączniakiem prawdziwym oraz septoriozami. Chociaż może być stosowany również w zabiegach T2 i T3. Produkt można stosować we wszystkich uprawach zbożowych z wyjątkiem owsa.

Zwalczane choroby to łamliwość źdźbła zbóż i traw, mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza paskowana liści pszenicy, septorioza plew, rdza jęczmienia, rdza żółta zbóż i traw, rdza brunatna, brunatna plamistość liści, fuzarioza kłosów, rynchosporioza, plamistość siatkowa jęczmienia.

Kolejny nowy fungicyd to  CAYUNIS, który zapewniskuteczną ochronę liści w drugim zabiegu. Jest to preparat o szerokim zakresie stosowania zawierający również trzy składniki: biksafen 75 g/l, trifloksystrobinę 100 g/l i spiroksaminę 150 g/l.  

Produkt ten można stosować we wszystkich uprawach zbożowych z wyjątkiem owsa. Zwalczane choroby to łamliwość źdźbła zbóż i traw, mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza paskowana liści pszenicy, septorioza plew, rdza jęczmienia, rdza żółta zbóż i traw, rdza brunatna, brunatna plamistość liści, fuzarioza kłosów, rynchosporioza, plamistość siatkowa jęczmienia.

Zaletą tego środka jest zapewnienie optymalnej zieloności liści, co wpływa na proces asymilacji poprzez zwiększenie efektywności fotosyntezy. Wpływa to zarówno na poziom plonowania, jak również zwiększa odporność na czynniki stresowe.

Nowość wśród herbicydów

Bayer wprowadza na rynek również nowy środek chwastobójczy, a jest nim Mateno Duo.  MATENO DUO to nowy herbicyd oparty na 2 substancjach czynnych: dobrze znanym diflufenikanie oraz nowej substancji w ochronie zbóż: aklonifenie.

Matendo Duo

Mechanizm działania aklonifenu polega na blokowaniu syntezy plastochinonu, w związku z czym zakłócany jest proces fotosyntezy w roślinie. To jedyna na rynku substancja o tym mechanizmie działania, dlatego też z jej udziałem można zwalczać chwasty, które uodporniły się – p.. na inhibitory ALS czy inhibitory ACCazy.

Posiada rejestrację w ochronie pszenica ozimej, pszenżyta ozimego, żyta ozimego i  jęczmienia ozimego.

Chwasty wrażliwe to  chaber bławatek, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, przetacznik polny, przytulia czepna, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne.

Środek stosować: od fazy gdy z pochewki liściowej wydostaje się pierwszy liść do  fazy trzeciego liścia (BBCH 10 – 13) w dawce 0,35 l/ha.

Mateno Duo skutecznym narzędziem w rękach rolnika zarówno w profilaktyce, jak i zwalczaniu już powstałych biotypów chwastów odpornych.

E-sklep dla kukurydzy i korzyści z programu lojalnościowego Kometa

Firma Bayer ułatwia rolnikom dostęp do portfolio produktów.  Już 16 stycznia ruszyła sprzedaż nasion kukurydzy marki DEKLAB. To znaczne ułatwienie w gorącym sezonie sprzedaży nasion kukurydzy, ponieważ w rolnicy mogą bezpośrednio zaopatrzyć się w nasiona w firmie Bayer.

To pierwsza taka platforma firmy Bayer w Europie. Kolejnym krokiem rozwoju platformy będzie możliwość zakupu nasion rzepaku DEKALB.

Warto również zwrócić uwagę na Program Lojalnościowy Kometa. Korzystanie z Programu będzie jeszcze wygodniejsze w 2023 roku dzięki aplikacji mobilnej, którą wkrótce zostanie uruchomiona.

FieldView – dane stają się plonem

Firma Bayer stawia również na rozwój platformy cyfrowej FieldView w Polsce, która  pozwala rolnikom na optymalizację kosztów i maksymalizację plonów w duchu rolnictwa zrównoważonego, dzięki takimi funkcjom, jak np. zmienna norma wysiewu, zmienne nawożenie, automatyczna rejestracja danych, mapy zdrowotności czy analiza danych. Już drugi sezon oferujemy zestaw FieldView Yield Kit do mapowania plonu, który można zamontować praktycznie na dowolnym kombajnie, bez względu na rok jego produkcji, markę oraz model. Bardzo cieszy nas dynamicznie rosnąca liczba użytkowników FieldView Plus w Polsce.

Edukacja pod hasłem oszczędności

Akcja „Grunt to Zrównoważenie” rusza w 2023 pod hasłem OSZCZĘDNOŚCI. Wzrost cen środków produkcji wymusza na rolnikach wzmożoną walkę o rentowość, dlatego w tegorocznej kampanii firma Bayer szczególnie skupia się na takich wyzwaniach, jak

  • błędy w uprawie poszczególnych roślin, które prowadzą do strat finansowych i o tym, jak ich uniknąć
  • oraz o innowacjach technologicznych, które pozwolą zwiększyć rentowność produkcji.

Wszystkie działania edukacyjne odbywać się będą w gospodarstwie w Kaszewach, należące do programu Bayer Forward Farming. W tym roku firma Bayer będzie docierać do osób nie związanych z rolnictwem, tak aby na „żywym przykładzie” zobaczyli, jak w praktyce wygląda rolnictwo zrównoważone.

Rok 2023 w firmie Bayer to również edukacja odnośnie zwalczania chwastów odpornych w kukurydzy i buraku cukrowym, na bazie naszych doświadczeń polowych. Narzędziem od firmy Bayer dla rolników do zwalczania chwastów odpornych jest wspomniany wyżej herbicyd Mateno Duo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *