W sobotę rano w cukrowniach w Gostyniu i Środzie Wielkopolskiej rozpalono piece wapienne. Wcześniej piece rozpalono w dwóch innych cukrowniach Pfeifer & Langen Polska – w Miejskiej Górce i Glinojecku. To oznacza początek kampanii cukrowniczej.
Wyznaczenie początku kampanii jest uzależnione od szacowanej ilości buraków do przerobu w danym sezonie. – Warunki pogodowe, zwłaszcza w rejonach cukrowni w Wielkopolsce w ostatnim czasie, sprzyjały intensywnemu rozwojowi buraków. Dlatego zdecydowaliśmy się na szybki termin rozpoczęcia kampanii – tłumaczy Mirosław Paluch, dyrektor działu surowcowego Pfeifer & Langen Polska.
Rozpalenie pieca wapiennego to symboliczny początek kampanii cukrowniczej. – W tym wydarzeniu bierze udział kadra kierownicza całej cukrowni – mówi kierownik cukrowni w Gostyniu Grzegorz Hądzlik. W piecu wapiennym przy pomocy koksu wypalany jest kamień wapienny. W wyniku tego procesu otrzymywane jest wapno palone (przetwarzane następnie w mleko wapienne) i gaz saturacyjny używany do oczyszczania soku surowego otrzymywanego z buraków. W cukrowni w Gostyniu pracuje tradycyjny piec. Rozpalany jest przy pomocy długich pochodni umieszczanych przez cztery otwory u dołu pieca. – To pierwsza czynność podczas każdej kampanii. Robimy to na trzy dni przed rozpoczęciem krojenia buraków. Procesu wypalania kamienia wapiennego nie można zatrzymać do końca kampanii – tłumaczy Grzegorz Hądzlik.
Zbiór buraków już się rozpoczął – pierwsze kombajny wyjechały na pola w tym tygodniu. W najbliższy poniedziałek rozpocznie się krojenie buraków w Glinojecku i Miejskiej Górce, we wtorek dołączy Gostyń, a dzień później Środa Wielkopolska. Na podstawie prób zbioru buraków Pfeifer & Langen Polska szacuje plon buraków w okresie kampanii 2023 na poziomie co najmniej średnim.
źródło: Pfeifer&Langen