Przejdź do treści

Uprawa buraków ­– początek sezonu

Uprawa buraków ¬– początek sezonu

Dostawa nasion do plantatorów z rejonów plantacyjnych Pfeifer & Langen Polska SA rozpoczęła się na początku lutego i praktycznie do końca tego miesiąca wszyscy plantatorzy otrzymali zamówione nasiona. Plantatorzy czekają na właściwe warunki pogodowe, by rozpocząć siew. Areał planowanych do obsiania pól znacząco wzrośnie wobec ubiegłego roku.

W sezonie wegetacyjnym 2023 nasi plantatorzy obsieją większą powierzchnię burakami niż w poprzednim roku. Zainteresowanie tą uprawą jest bardzo duże ze względu na to, że jest dużo bardziej opłacalna w porównaniu do innych upraw rolniczych – mówi Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.

Uprawa i siew to bardzo ważne zabiegi agrotechniczne. Za pomocą maszyn plantator przygotowuje środowisko glebowe w taki sposób, aby nasiona mogły łatwo i szybko wykiełkować, a młode rośliny miały dobre warunki do wzrostu. Aby ten zabieg wykonać efektywnie na jak największej ilości plantacji firma Pfeifer & Langen Polska kolejny raz zaangażowała się w dostawę do swoich plantatorów nowych precyzyjnych siewników i agregatów do uprawy pasowej.

Areał uprawy pasowej wzrasta z roku na rok, co oznacza, że rolnicy decydując się na ten rodzaj uprawy nie rezygnują z niego w następnych sezonach. Doradcy Pfeifer & Langen Polska promują to rozwiązanie, ponieważ uprawa i siew w tej technologii oznaczają niższe koszty dla plantatora i mniejsze zużycie oleju napędowego. Ale przede wszystkim zapewniają właściwą gospodarką wodną i zmniejszenie strat wilgoci, ochronę gleby przed erozją, możliwość zwiększenia zawartości materii organicznej w glebie oraz lepsze warunki rozwoju buraków w trakcie całego okresu wegetacyjnego. Uprawa pasowa wpływa na zmniejszenie śladu węglowego w procesie produkcji cukru.

Decyzję o terminie rozpoczęcia siewu na podstawie prognozy pogody i aktualnych warunków na polach podejmują plantatorzy. Pomimo większej ilości opadów w miesiącach zimowych w porównaniu do poprzedniego roku nie ma wielu pól na których występowałyby zastoiska wodne. –Wielu rolników wykonało już nawożenie dlatego nasi doradcy i plantatorzy liczą, że pierwsze siewy buraków podobnie jak w poprzednich latach nastąpią jeszcze w marcu – podkreśla Mirosław Paluch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *