Przejdź do treści

Bayer prezentuje nowości w ofercie kukurydzy DEKLAB oraz kompleksową ofertę w segmencie warzyw

Bayer prezentuje nowości w ofercie kukurydzy odmiany DEKALB® oraz kompleksową ofertę w segmencie warzyw. Wybrane rozwiązania wspierające rolnictwo zrównoważone, w tym wykorzystywanie zasobów zmniejszające emisje, zastosowano w polskim gospodarstwie należącym do międzynarodowej sieci BayerForwardFarming.

„Rosnąca i starzejąca się populacja oraz wzrastające obciążenie ekosystemów należą do poważniejszych wyzwań przed którymi stoimy. W Bayer działamy tak, aby każda inwestycja w innowacje dla rolników była inwestycją w zrównoważony rozwój” – mówi Antoine Bernet, szef Crop Science w Bayer na Polskę, Kraje Bałtyckie, Czechy i Słowację.

Zwłaszcza dzisiaj rolnictwo zrównoważone jest najlepszym sposobem na zmniejszenie wpływu na środowisko i obniżenie emisji CO2. Wszystko dzięki nowoczesnym odmianom roślin, które są coraz lepiej dostosowane do zmieniającego się świata, a także efektywnej ochronie roślin wspieranej przez rozwiązania cyfrowe, które pozwalają zoptymalizować nakłady ponoszone przez rolnika” – dodaje.

„Bayer odgrywa ważną rolę w rozwoju i propagowaniu rolnictwa zrównoważonego w Polsce. Prezentujemy ofertę produktową firmy, a wśród nich odmiany, gdzie wysoki plon jest równie ważny jak spełnienie założeń rolnictwa zrównoważonego” – zaznacza Iwona Krych-Stec, szefowa marketingu Crop Science w Bayer na Polskę, Kraje Bałtyckie, Czechy i Słowację.

Nowości Bayer Crop Science w uprawie kukurydzy DEKALB na rok 2023

Na nadchodzący sezon przygotowaliśmy trzy nowe odmiany kukurydzy marki DEKALB. Dwie z nich pochodzą z Programu SILO EXTRA, który obejmuje odmiany wyróżniające się pod względem cech jakościowych kiszonki.

DKC3513

Nowość w ofercie DEKALB o FAO 260, grupa średnio-późna, o kolbach typu flint/dent, przeznaczona do uprawy na kiszonkę i biogaz na terenie całej Polski. Charakteryzuje się bardzo wysokim plonem ogólnym suchej masy nawet w trudnych warunkach uprawowych. Osiąga znakomite parametry jakościowe kiszonki: bardzo wysoką strawność włókna i wysoką zawartość skrobi. Jej atuty to dobry wigor początkowy i tolerancja na chłody wiosenne. Posiada wysokie i obficie ulistnione rośliny o mocnych łodygach i dobrej tolerancji na wyleganie i  bardzo dobrym efekcie Stay-Green.

DKC3418

Odmiana przeznaczona do uprawy na kiszonkę i biogaz na terenie całej Polski o FAO 250 z grupy średnio wczesnej o ziarnie typu flint/dent. Polecana do uprawy na stanowiska średnie, dobre i bardzo dobre. Posiada znakomite parametry jakościowe kiszonki: bardzo wysoką strawność włókna i wysoką zawartość skrobi. Odmiana charakteryzuje się dobrym wigorem początkowym, tolerancją na chłody wiosenne. Rośliny są wysokie i obficie ulistnione, z mocnymi łodygami o  dobrej tolerancji na wyleganie i bardzo dobrym efekcie Stay-Green.

DKC3719

Odmiana typu dent, FAO 250, grupa średnio wczesna o typie kolby flex. Jest to odmiana uniwersalna przeznaczona do uprawy na ziarno i kiszonkę. Posiada bardzo wysoki potencjał plonowania na ziarno na średnich i dobrych stanowiskach. Rośliny są wysokie o bardzo dobrej zdrowotności i dobrej tolerancji na wyleganie o dobrym efekcie Stay-Green. Charakteryzuje się wysoką zdrowotnością roślin (zawiera gen HT1), który zapewnia tolerancję na określone rasy patogenu wywołującego żółtą plamistość liści kukurydzy (helmintosporioza).

Efektywna ochrona kukurydzy

Rozwiązania Acceleron Seed Applied Solutions zastosowane na kukurydzy DEKALB to wyjątkowa kombinacja zapraw nasiennych łącząca w sobie produkty biologiczne i składniki chemiczne. Te zintegrowane rozwiązania chronią uprawy przed zniszczeniem przez choroby na początku sezonu, poprawiając stan roślin, jednorodność uprawy i wigor roślin, a tym samym zwiększając potencjał plonowania. Środki mikrobiologiczne zwiększają również dostępność i wchłanianie składników pokarmowych przez korzenie, sprzyjając rozwojowi korzeni i pędów. W 2023 roku w ofercie nasion kukurydzy DEKALB będą dostępne odmiany zaprawione w systemie Acceleron Standard, czyli Redigo M+ B360 (nawóz biologiczny).

Start e-sklepu Bayer w Polsce

Naszym celem jest ułatwienie dostępu rolnikom do szerokiego portfolio produktów firmy Bayer, dlatego w 2023 roku uruchamiamy sklep internetowy.

W e-sklepie od stycznia będą dostępne nasiona kukurydzy DEKALB. W kolejnych miesiącach rolnicy będą mogli zaopatrzyć się w nasiona rzepaku. Bayer będzie pracował nad szerszą ofertą w tym kanale sprzedaży.

Kompleksowa oferta w segmencie warzyw

Warzywnicza Stacja Doświadczalna Bayer zlokalizowana jest w gospodarstwie Leny i Piotra Kapustów w miejscowości Bedlno w centralnej Polsce. Od 8 lat na powierzchni 2 ha prowadzimy doświadczenia rejestracyjne, marketingowe, pokazowe. W tym roku w zakresie  upraw warzyw największy nacisk położyliśmy na doświadczenia w cebuli oraz marchwi.

Oferta Seminis odmian cebuli:

Poza standardami pod obieranie, jak SV4774NW oraz do długiego przechowywania SV3557ND, zwrócić uwagę należy na dwie mocne odmiany:

Rockito to twarda niczym skała średnio-późna cebula do długiego przechowywania. Odmiana w typie rijnsburger potwierdza co roku swoją doskonałą jakość łuski oraz wysoką twardość, dzięki której możną ją przechowywać na wysokich pryzmach do czerwca następnego roku. Rockito charakteryzuje się cienką zamkniętą szyjką, jasno-złotym kolorem łuski, cebulami kulistymi z wystająca piętką – to najtwardsza cebula w asortymencie. Ceniona za wysoki plon handlowy pierwszej jakości; główny kaliber to 50 – 70mm. Dodatkowo posiada wysoki udział (72%) pojedynczych stożków wzrostu. Do sprzedaży w łusce, worek, jako towar wysokiej jakości.

Saddleback – nowość w typie amerykańskim. To mieszaniec, który łączy w sobie dwie ważne cechy:

– wczesność, która pozwala na szybką sprzedaż gotowego produktu już w sierpniu,

– bardzo dobrej jakości łuska handlowa, dzięki której jest możliwe krótkie przechowanie.

Dodatkowo duży kalibraż zgrubień +60mm, mocno rozbudowany system korzeniowy, który łagodzi stresy związane z niedoborem wody i wysoką temperaturą. Dobrze przylegająca i atrakcyjna handlowo jasnobrązowa łuska.

Wysiew zalecany jest po 10. kwietnia, jak w przypadku cebul w typie amerykańskim, zbiór w drugiej dekadzie sierpnia, w zależności od warunków pogodowych. Przeznaczona do sprzedaży w łusce jako „Pierwsza z pola”, do obierania i krótkiego przechowywania.

Oferta Seminis odmian marchwi:

Bayer prezentuje odmiany nantejskie z przeznaczeniem na świeży rynek, do produkcji konwencjonalnej i ekologicznej.

Caribou

To nowość o okresie wegetacji 120-130 dni, gładkim cylindrycznym korzeniu o długości 19-21cm i szerokości 2,5 – 3,5cm.

Uniwersalna pod kątem doboru stanowiska sprawia, że po umyciu jest to towar handlowy jakości premium. Doskonale sprawdza się w procesie mycia, szczotkowania na długich liniach. Z marchwi Cairbou można otrzymać towar klasy premium. Dodatkowo roślina posiada ciemnozieloną silnie wzniesioną nać i daje możliwość opóźnienia zbioru i przetrzymania na polu bez utraty jakości.

Carlano

Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie w segmencie ekologicznym (organic), hodowla Seminis proponuje odmianę Carlano. Jest to marchew w typie nantejskim o okresie wegetacji 130 dni, korzeń osiąga długość 19-22cm i średnicę 2,5 – 3,5 cm

Cechą, która wyróżnia odmianę, jest bardzo zdrowa nać, która szybko się regeneruje i narasta. Długo utrzymuje wigor, co też pozwala na zbiór w dogodnych warunkach nawet po przetrzymaniu w polu. Z uwagi na cechy naci idealnie wpisuje się w produkcję ekologiczną i konwencjonalną, pozwalając zaoszczędzić na przejazdach związanych z ochroną.

Ochrona warzyw jeszcze bardziej skuteczna i zrównoważona

Do ochrony marchwi Bayer oferuje szerokie portfolio produktowe począwszy od nematocydu – Velum Prime, poprzez herbicydy Bandur 600 SC, Sencor Liquid, fungicydy Zato 50 WG, Luna Experience 400 SC, insektycydy Decis  Mega 50 EW, oraz wyjątkowy produkt jakim jest Movento 100 SC. Paletę konwencjonalnych produktów uzupełniają rozwiązania biologiczne: fungicyd Serenade ASO oraz insektycyd Fitter.

W oparciu o takie portfolio produktowe możemy zaoferować trzy programy ochrony: zrównoważony, który testowany jest w Stacji Doświadczalnej w Bedlnie, konwencjonalny i dla upraw ekologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *