Przejdź do treści

Marnowanie żywności a bezpieczeństwo żywnościowe

Marnowanie żywności

7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności. Z tej okazji warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co możemy zrobić by lepiej zarządzać tym co jemy i co kupujemy.  

Marnowanie żywności to ogromny problem współczesnego świata. Z jednej strony, liczne państwa i kontynenty borykają się z ubóstwem i brakiem dostatecznej ilości jedzenia, z drugiej zaś – w wielu krajach ludzie marnują żywność w znacznych ilościach.

Według raportu ONZ, rocznie marnuje się około 1,3 miliarda ton żywności na świecie, co stanowi jedną trzecią całej produkcji. Tak duże ilości jedzenia wyrzucane są z różnych powodów – nadmiernych zakupów i braku planowania posiłków, przeterminowanej lub uszkodzonej żywności, ale też braku wiedzy o tym, jak składować pożywienie czy jego przetwarzania. Szczególnie w krajach rozwiniętych, gdzie jedzenie jest łatwo i każdy może sobie pozwolić na kupienie dużej ilości produktów spożywczych, ten problem jest szczególnie dotkliwy.

Kosztowne marnowanie żywności nie tylko jest szkodliwe dla środowiska, ale także wpływa na nasze finanse. Marnowana żywność to także marnotrawienie pieniędzy, które można by wykorzystać na inne cele, w tym na pomoc ludziom, którzy borykają się z problemami żywnościowymi. Niektóre organizacje na całym świecie starają się przeciwdziałać temu problemowi, chociażby poprzez darowanie żywności potrzebującym czy też edukowanie ludzi o tym, jak skutecznie magazynować i przetwarzać żywność. Marnowanie jedzenia to także problem etyczny.

W związku z tym, ważne jest aby podejmować odpowiednie kroki, by przeciwdziałać marnowaniu żywności. Planowanie posiłków, kupowanie tylko tyle żywności, na ile nas stać, korzystanie z przepisów na to, jak przetwarzać i przechowywać jedzenie – to tylko niektóre z metod, które mogą pomóc zredukować ilość marnowanej żywności. Takie małe kroki, podejmowane na co dzień, mogą pomóc w walce z tym globalnym problemem.

Marnowanie jedzenia a strategia firmy

Czy firmy, szczególnie te produkujące żywność mogą walczyć z marnowaniem żywności i wprowadzić działania związane z zachowaniem bezpieczeństwa żywnościowego? Na to pytanie odpowie Malwina Lalik, Kierownik ds. Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju, z  grupy spółek DANONE

Jak podaje ONZ, na całym świecie marnowane jest to około 1,3 miliarda ton żywności, a w samej tylko Unii Europejskiej około 170 milionów ton. Skala jest więc ogromna. Jako grupa spółek DANONE wdrożyliśmy i wciąż wdrażamy setki usprawnień technologicznych, procesowych i operacyjnych na każdym etapie procesu produkcji. W bieruńskiej fabryce serków i jogurtów, gdzie 60% surowców i półproduktów niemożliwych do zagospodarowania w procesach produkcji jest przetwarzana na paszę dla zwierząt. Pozostałe resztki żywnościowe przekazywane są w 100% do recyklingu lub odzysku m.in. do produkcji biogazu.

Jak dodaje Malwina Lalik – Ostatni rok to także redukcja o 85% strat produktów w całym łańcuchu dostaw produktów mlecznych ( w porównaniu do roku 2020). Do osiągniecia tak wysokiego rezultatu przyczyniły się m.in. zmiany w procesach logistycznych, a także możliwość nabycia w symbolicznej cenie produktów z krótkim terminem przydatności w aplikacji Too Good To Go. Firma dba również o to, aby wspierać potrzebujących- od lat współpracujemy z Polską Federacją Banków Żywności, a tylko w ubiegłym roku grupa spółek DANONE przekazała na ten cel produkty o łącznej wartości 4 mln zł. Również w 2022 roku przyłączyliśmy się do organizowanej przez Banki Żywności akcji, w ramach której aż 500 000 posiłków trafiło do najbardziej potrzebujących.

DANONE we współpracy z Too Good To Go, wprowadza zmiany oznaczeń na produktach mlecznych.  Określenie „należy spożyć do” zostało zastąpione „najlepiej spożyć przed”. Na opakowaniach pojawiły się również oznaczenia „Często dobre dłużej” ponieważ bezpieczeństwo produktów mlecznych Danone nie zmienia się wraz z terminem minimalnej przydatności. Oznaczenia te zachęcają konsumentów do sprawdzania wizualnie, smakowo i węchowo produktów, których termin ważności już upłynął – tak by uniknąć marnowania.

To jednak nie wszystko – do 2030 roku planujemy ograniczyć o 50% resztki żywnościowe, powstające w procesie wytwarzania i całym łańcuchu dostaw produktów mlecznych. Warto podkreślić, że przeciwdziałanie niemarnowaniu żywności jest też jednym ze skutecznych sposobów walki ze zmianą klimatu. Zaangażować się w ten sposób może każdy z nas, m.in. wybierając produkty powstające w zrównoważony sposób.

Jak widzimy nie tylko my konsumenci możemy przeciwdziałać marnowaniu żywności. Odpowiednie strategie możemy wdrożyć również w firmie. A Wy jakie macie sposoby na przeciwdziałanie marnowaniu żywności?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *